adblog

Migrace pošty z Evolution do Thunderbirdu

Nečekal jsem, že budu provádět migraci emailové pošty z Evolutionu zpět na Thunderbird už za půl roku, ale stalo se. Nejprve se ohlédnu proč a následně popíši jak na to.

V březnu jsem migroval poštu z Thunderbirdu na Evolution. Hledal jsem v Ubuntu něco podobného Outlooku, který jsem v té době používal primárně na plánování času a zároveň jsem ho měl upraveného pro GTD. Toť pro firemní poštu. Abych měl co nejbližší systém doma, hledal jsem něco podobného, Thunderbird to nesplňoval, Evolution byl nejblíž. Proto jsem pracně migroval složku po složce z Thunderbirdu do Evolution.

Nyní začínám používat pro plánování času primárně papírový FranklinCovey diář, v práci Outlook ohnutý dle GTD mám sice stále, ale systém se přeci jen drobně vyvinul a kalendář v Outlooku používám jen kvůli synchronizaci s telefonem, aby mne nějaké zařízení kdekoliv upozornilo. Doma počítač příliš nepoužívám, Evolution tak byl v podstatě v roli hloupého stahovače emailu, což je pro tento komplexní groupwarový program jen vrchní čokoláda na dortu. Nedokázal jsem Evolution využít, protože s desktopem prostě tak často nepracuji.

Stále si nyní pohrávám s myšlenkou mobilního řešení. Navíc v souladu s pravidly minimalismu (používat jen to, co potřebuji) jsem se rozhodl přejít na něco méně robustního a platformě nezávislého, proto opět Thunderbird. U Thunderbirdu mám prostě jistotu, že bude fungovat na Windows, na Linuxu i applovském OS X. Ano, jede tam všude. Pokud tedy zvolím jakékoliv mobilní řešení, pošta bude vždy v pořádku bez potřeby migrace. Maximálně vše zkopíruji.

Nyní ale k samotné migraci z Evolutionu do Thunderbirdu. Na webu lze najít množství návodů. Naštěstí je situace jednoduchá. Oba programy používají jako formát pošty MBOX. Stačí tak v podstatě překopírovat složky Evolutionu do profilu Thunderbirdu a je hotovo. Já jsem navíc odmazal indexy a další pomocné soubory, které si Evolution vytváří, zůstaly tak pouze názvy souborů odpovídající názvům složek.

Pro migraci adresáře si v Evolution vystačíte s exportem do VCF formátu, Thunderbirdu je třeba s tímto formátem pomoci pomocí rozšíření MoreFunctionsForAddressBook, díky kterému dokáže s VCF pracovat a tedy jej i importovat.

Pošta zmigrována, adresář převeden. Dílo ukončeno.