adblog

Canon EOS 70D - nejlepší SD karty

Byť je Canon EOS 70D starý již 5-8 let, stále může být dobrou volbou, protože nabízí velký rozsah možností pro focení pokročilého amatéra. Výběr paměťové karty, která nebude omezovat jeho maximální využití je tedy důležitým krokem.

Limity EOS 70D

Nejprve se podívejme na limity přístroje, abychom mohli následně adekvátně vybrat kartu s dostatečnou rychlostí.

Pro ukládání snímků a videí podporuje 70D paměťové karty SD, SDHC a SDXC. SDHC a SDXC karty mohou být UHS-I kompatibilní. To znamená, že moderní UHS-II karty sice použít můžeme, ale 70D je bude používat ve zpětné kompatibilitě v režimu UHS-I, tedy pomalejším. Je tedy primárně na nás, zda zvolíme kartu standardu UHS-II, která je rychlejší a také výrazně dražší. Na takovou kartu bude 70D zapisovat jako na UHS-I kartu, ale pokud budeme mít čtečku karet k počítači, která podporuje UHS-II, budeme o to rychleji načítat videa a snímky z karty.

V současnosti lze sehnat SDHC karty s kapacitou 16 a 32 GB a SDXC karty s kapacitou od 64 GB. Canon 70D ukládá RAW o velikosti 31 MB, počet snímků pro karty udané velikosti je při výpočtu dle výrobců karet (16 GB není 16*1024 ale 16*1000) tento:

  • 16GB (16 000 MB) = 516 snímků,
  • 32GB (32 000 MB) = 1 032 snímků,
  • 64GB (64 000 MB) = 2 064 snímků.

Větší karty nemají smysl, pokud netočíme ve velkém videa. Pokud investujeme do jedné velké karty místo do dvou až čtyřech menších, znamená to, že při problému s velkou kartou nemusíme mít vůbec žádné snímky (např. při zápisu dojde baterie, po výměně baterie je karta nečitelná). Při 4 kartách máme další snímky na 3 ostatních kartách, tzn. máme alespoň něco. Z tohoto důvodu se nevyplatí investovat do velkých karet, je lepší mít více menších karet. Snižujeme tím riziko problému při používání karty. Karty se vyplatí chránit a proto vznikají ochranná pouzdra. Jedno z nejlepších je např. Peli 0915 Micro Memory Card Case pro 12 SD karet, 6 miniSD karet a 6 microSD karet.

Fotografové, kteří fotí velké počty fotek navíc zpravidla obnovují karty v pravidelných intervalech. U svatebních fotografů bych se nedivil obnově každý rok.

Canon 70D má slot jen na jednu kartu, tzn. co vyfotíme, ukládá se jen na jednu kartu. Proto se vyplatí kartu zálohovat, jsme-li na delší cestě či výletu, min. v řádu dní a více.

Podle nezávislých testů (např. na webu Camera Memory Speed) je maximální rychlost zápisu 36,4 MB/s. Vhodná SD karta by tedy měla být schopna zápisu touto rychlostí, abychom neomezovali možnosti přístroje výběrem pomalé karty.

Vhodné SD karty

Výběr vhodných ověřených karet nám poskytne článek Canon EOS 70D SD Card comparison z ledna 2015.

Kromě SDHC a SDXC karet lze použít i jejich mikro varianty, tzn. microSD karty, je však třeba navíc použít adaptér, čímž se může zvýšit riziko problému při práci s kartou. Nicméně se jedná o zajímavou možnost pro ty, kteří tento typ karet používají např. pro záznam videa v GoPro kamerách či dronech.

Ve výše uvedeném článku s testy SD karet v Canonu 70D excelují karty Sandisk. Na tomto základě lze doporučit tyto karty:

Ukázka nejrychlejší dostupné karty od SanDisku:

I tato karta by měla v Canonu 70D fungovat, ale stejně, jako 6x levnější SanDisk Extreme PRO 95MB/s 32GB SDXC UHS-I. Výrazně rychlejší by však mělo být čtení dat z karty při použití odpovídající čtečky (viz. test karty v odkazu karty).

Shrnutí

Ideální kartou pro Canon EOS 70D je 32GB SDHC karta, případně 64GB SDXC karta s rychlostní specifikací alespoň 95MB/s z pohledu zápisu.

Nejvhodnější karty jsou tak karty SanDisk z řady Extreme PRO s rychlostí 95MB/s nebo 170MB/s s velikostí 32GB nebo 64GB.

Sandisk SDHC 64GB 170MB/s Sandisk SDHC 32GB 95MB/s